ABD’li uzman: Kırılma noktasına çok yakınız

Washington’daki düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi’nde (Center for American Progress-CAP) Türkiye uzmanı olan Max Hoffman, Türk-Amerikan ilişkilerinin “kırılma noktasına” çok yaklaştığını söyledi.

Hoffman, CAP’in yeni yayınladığı ve kendisinin de yazarları arasında olduğu Türkiye araştırmasıyla ilgili olarak soruları yanıtladı.

Hoffman bir soru üzerine, Türk-Amerikan ilişkilerinin “kırılma noktasına” çok yakın olduğunu söyledi. Hoffman, bu sorunun yanıtında, Afrin operasyonunun gidişatının da belirleyici rol oynayacağını kaydetti.

TÜRKİYE OPERASYONU MENBİÇ’E GENİŞLETİRSE…

Hoffman, Türk yetkililerin operasyonu Menbiç’e genişletip, Kürtler’in kuzey Suriye’deki etkisini ortadan kaldırmaya çalışması halinde bunun Amerika’yı “bazı çok zor seçeneklere” iteceğini belirtti.

1974’TEN BU YANA EN CİDDİ KIRILMA

Böyle bir durumun, 1974 Kıbrıs Harekatı ve sonrasındaki silah ambargosundan bu yana ilişkilerde muhtemelen en ciddi kırılmaya neden olacağını dile getiren Hoffman, “Bence kesinlikle Amerika’da ve ayrıca Ankara’da bu krizi idare etme, ilişkilerin kurumsal çerçevesini korumaya çalışma konusuna bir ilgi var.

Bu sayede gelecekteki bir tarihte, tansiyon düştüğünde, Suriye meselesi bir şekilde ortadan çıktığında, denklemde belki yeni liderler olduğunda Türkiye ve ABD parçaları toplayabilir ve ilişkileri yeniden inşa etmeye başlayabilir.

Bu yakın bir zaman olmayacak ama şu anda sorulması gereken soru kuzey Suriye’de ABD ve Türkiye arasında patlak veren krizin kontrol altına alınıp ilişkilerin temelini yeniden inşa etmesine olanak tanıyacağı mı yoksa her şeyi kökünden söküp atacağı mı sorusu. Bence bu tercih de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı” diye konuştu.

Kafalarının kırılma noktasından bahsediyor bu şuursuzlar..Öyle zaman gelecek ki hatıra dahi gelmeyeceksiniz.Başınız neki kuyrugunuz ne olsun ..
Yeter! Artık yöneticilerini istediğiniz zaman tokatladığınız eski Türkiye yok! Gerekirse sizinle de savaşırız!
Okyanus ötesinden gelip, bizi parçalamak istiyorsunuz. Bizden buyur beklemeyin. Sizler için yeterince tabutumuz var.
Abd diyor ki ya benim istediğim olur yada ilişkiler bozulur… Yok ya öyleyse inceldiği yerden kopsun böyle dostlukta olmaz işine gelince iyi gelmeyince kötü artık Türkiye size pabuç bırakmaz Osmanlı tokadı yakındır
Dünyayı istila etmeye çalışmaktan vazgeçmelisin zira herşeyin bir sonu var.Ne a b d kalıcı ne de büyük patronu İsrail .dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacaklar haberleri yok.Allahın izni ile.Rabbimin ol demesiyle okyanuslar yarılır.
Buna kararı abd verecek ya türkiye sınırında defacto bir devletten vazgeçecek veya ortadoğu da tümüyle kaybederek 200 yıllık amerikan rüyası sona erecek
İngiltere imparatorluk iken ilk büyük yenilgisini Kut ül amarede Osmanlılar sayesinde yaşadı. Amerikada en büyük yenilgisini Suriye’de Türkiye tarafından yaşayacak.
Türkiye eski türkiye değil istedeiğiniz kadar ambargo koyun bundan sonra ALLAHIN izni ile gömleğimiz bize dar geliyor bundan sonra amerika düşünsün.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.