Erdoğan’dan İlker Başbuğ’a çok sert sözler

Cumhurbaşkanı, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, ”Afrin siyasete alet edilmesin” açıklaması için ”Yazıklar olsun, gereği yapılacak” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’deki grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BAŞBUĞ’A SERT CEVAP

Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Afrin Harekatının siyasete alet edilmemesine ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine şöyle dedi: “Bir Genelkurmay Başkanı’nın adı emekli de olsa böyle bir açıklamayı duymak bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Askerin görevi nedir? Ülkesine saldıranlara karşı haddini bildirmektir. Asker kışlasından oturup saldırıları izleyecek midir? Siyasete alet edildiğini neye dayanarak söylüyor? Gerekli cevabını alacak böyle bırakılamaz. Ne demek Afrin harekatı siyasete alet edilemez. Asıl Afrin harekatını siyasete alet edenler beyefendinin beraber hareket ettiği tiplerdir, kimlerle hareket ediyorsa. Esed’in yanına gidenler kimlerse bunu onlarla paylaşsın şu andaki iktidarla değil. Asla böyle konuşmasını tasvip etmiyoruz, yazıklar olsun”

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ şöyle konuşmuştu: “Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. Türkiye geleceğin güçlü bir devleti olacak. Bugün de durumumuz zaten ortada, böyle bir devlet varken, siz küçük emeller peşinden gidip bunu YPG’ye, PYD’ye adeta Türkiye karşısında böyle bir tartışılması bile çok rahatsız ediyor. Bu rahatsız edici bir şey, bu mukayese edilecek, karşılaştırılacak bir konu değil. Bunu daha evvelde söyledik, ümit ediyorum sağduyulu hareket, sağduyulu bu olaya bakış nerede? Amerikan Birleşik Devletleri başta olmak üzere hakim olur ve bu yanlış maceradan vazgeçilir. Çünkü aynı şey devam ederse bakın Amerika Birleşik Devletleri çok şey kaybeder.”

Bütün darbe planlarından yırttın. Daha susmuyorsun katdeşim. Niye resim yapmıyor,çiçek yetiştirmiyor, kitap okumuyorsun. Bırak ta devlet işini yapsın. O kadar konuştunuz size yetmedi mi?

Konuşmasında bir gariplik yok diye düşündüm. Ama Erdoğan dan sert cevap kafamı karıştırdı. bu adamın mazisi de karışık. Demek bizim göremediğimiz bazı halleri varmış .
yahu şu emekliler lütfen sussun. siz kimsiniz ya emekli oldunuz susun yeter artık. gevezelik kadar kötü birşey yok. çiçek büyütün. tavuk bakın.
Ben bu adamdan oldum olası hoşlanmam ama sanki bana da CHP’ye söylüyor gibi geliyor. Ama başka bir terde başka bir konuşması varsa bilemem.
Bunlar emekli olduktan sonra çeneleri düşüyor. Görevdeyken tek derdi başörtüsü ve irticaydı , Türkiye’nin başka derdi yoktu o zamanlar bunlara göre. Neredeydin fetö orduyu ele geçirirken, pkk her gün karakol basıp , şehirlerde bomba patlatırken. Ya beceriksizin birisin, askerlikten haberin yok, yada sende abd’nin uşağıydın.
Başbuğ’un zeytindalı operasyonun başlamasından bu yana bir kaç ayrı açıklamalarını izledim.Hepsinde Hükümete destek verdiğini ve Zeytindalı operasyonunun gerekli olduğunu, askerin moralini bozacak tartışmalarda (CHP ve yoldaşları kastediliyordu sanki) kaçınılmasını ifade ediyordu. Bence de yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.Benmi yoksa iyi tahlil edemedim bilemiyorum.
Biz ne dediği belli olmayan başkasını da tanıyoruz. K. K gibi, abd gibi, fetö gibi, pkk gibi, hiç birisi aklından geçeni söylemiyor. Devamlı kıvırıyorlar, nasıl oyun yaparım, dolandırırım, çalarım, ezerim, köle yaparım hesapları açık açık söylenmez, söylenemez, onun için kıvıra kıvıra konuşuyorlar. Bizim anlayamamız normal tabi.
Maksat başkadır reis insanlar onun elinde bazuka ile ekranlara geçip nasıl konuştuğunu unuttu galiba

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.