Esed-PKK/PYD ortaklığını itiraf etti

Türkiye’nin Afrin’deki terör yuvalarını temizleyerek bölge halkını zulümden kurtarmak için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili konuşan Esed rejiminin Kürt parlamenteri Ömer Ose, rejimin terör örgütü YPG’ye silah verdiğini itiraf etti.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) merkezli Rudaw TV’nin canlı yayınına katılan Esed rejiminin parlamenteri Ömer Ose, Esed rejiminin daha öncelerde de terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye silah yardımı yaptığını, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonlarına karşı da rejimin desteğini artıracağını söyledi.

Afrin’in terör örgütlerinin yuvası haline gelmesinden rahatsızlık duymayan Esed rejiminin, Türkiye’nin ‘terör temizliği’nden duyduğu rahatsızlığı itiraf eden Ose, açıklamalarıyla Esed-PKK/PYD ilişkisini bir kez daha gözler önüne serdi.
Terör örgütü PKK/PYD seslenen Ose, rejim ile daha fazla diyalog geliştirmelerini istedi. Ose, terör örgütünün rejimle iyi ilişkiler içinde olması gerektiğini belirterek, rejimin otonomi veya özerklik vermeye hazır olduğunu belirtti.

Suriyeli Zaman el-Vasel gazetesinin yayınladığı belgelere göre PYD ve Esed rejimi bölgedeki petrol kuyuları ve tesislerini beraber işletiyor.
Star’ın haberine göre Suriye Petrol Şirketinden sızan altı belge bölgenin önemli gazeterinden birinde yayınlandı. Buna göre Esed rejiminin DAEŞ ile petrol konusundaki işbriliği de belgelendi.

BELGELERDE NELER VAR?

Belgelerin bazıları resmi evrak olmakla birlikte;

YPG İLE İŞBİRLİĞİ

Bu resmi kayıtlarda 2013 yılında Ocak ayından itibaren YPG güçlerini tanıyarak ortak çalışılacağı ifade ediliyor.

BELGEYİ KİM, NE ZAMAN GÖNDERİYOR?

Söz konusu belgeler PYD’nin Suriye’deki silahlı kolu YPG tarafından rejim himayesinde olduğu bilinen Suriye Petrol Şirketine 13.12.2012 tarihinde gönderiliyor.

NE TALEP EDİLİYOR?

YPG tarafından üretilen petrol konusunda bir teklifte bulunuluyor. Teklife göre iş yapımı teminatından YPG’nin muaf tutulması talep ediliyor.

NE PETROL KADAR ÜRETİLİYOR?

Suriye’nin petrol bakımından en zengin yataklara sahip bölgesi olarak bilinen Rimeylan petrol alanında, Suriye’deki iç savaştan önce günlük 90 bin varil petrol üretildiği belirtiliyor. Söz konusu rakam Suriye petrol üretiminin yüzde 25’lik bir kısmına tekabül etmekte.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.