Netanyahu’dan Hadsiz Açıklama: Kudüs’ün İsrail’in Başkenti Olduğunu Kabul Edin!

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından İsrail Başbakanı Netanyahu tepkilere aldırmadan Filistinlilere seslendi, “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu kabul edin” dedi.

Fransa’da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“KUDÜS’ÜN İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLDUĞUNU KABUL EDİN”

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının ardından dünyadan yükselen tepkilere aldırmayan Netanyahu, Filistinlilere seslenerek “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu kabul edin” diye konuştu.

DÜNYA KUDÜS İÇİN AYAKTA

Çarşamba günü Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı aldıklarını açıklamış, bu açıklamanın ardından da başta Filistin olmak üzere tüm dünyadan tepkiler yükselmişti. Filistin’de düzenlenen gösterilere İsrail güçleri vahşice müdahale etmiş gösterilerde çok sayıda Filistinli yaralanmıştı.

TÜRKİYENİN CEVABI…

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hadsiz açıklamalarına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nden cevap geldi.

“SUÇLAMALARI CİDDİYE ALMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yaptığı açıklamaları sert bir dille eleştirerek “Binlerce masum Filistinliyi katleden, Filistinlilerin topraklarını açık hava hapishanesine dönüştüren bir zihniyetin suçluluk duygusunu bastırmak için ortaya attığı iddia ve suçlamaları ciddiye almak mümkün değildir” dedi.

“EN SERT BİÇİMDE KINIYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Türkiye Cumhuriyeti ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik açıklamalarını en sert biçimde kınıyoruz” dedi.

“İSRAİL, FİLİSTİN’DEKİ İŞGALE SON VERMELİDİR”

“Uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, Birleşmiş Milletler kararlarını sistematik biçimde ihlal eden İsrail’in öncelikle kendi yaptıklarının hesabını vermesi gerekir” diyen Kalın, “İlk kıblemiz olan Kudüs’ü, bir oldu bitti ile işgal devletinin başkenti yapacaklarını sananlar, abesle iştigal etmektedirler. İsrailli yetkililer ülkemize ve liderimize saldırmak yerine Filistin topraklarının işgaline son vermelidir” diye konuştu.

İSRAİL YİNE AŞAĞILIK İŞLER PEŞİNDE

İsrail Polisi, Tarihi Müslüman Mezarlığına Baskın Düzenleyerek Ağaçları Kesti

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan tarihi Müslüman Bab el-Rahme kabristanlığına baskın düzenleyerek ağaçları kesti, engel olmaya çalışan 2 genci de gözaltına aldı.

Filistinlilere yaptıkları zulüm bitmek bilmeyen İsrail güçleri bu kez Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa surlarının yanında yer alan tarihi Müslüman Bab el-Rahme kabristanlığına baskın düzenledi.

İSRAİL POLİSİ MÜSLÜMAN MEZARLIĞINDAKİ AĞAÇLARI KESTİ

 

 

Kudüs Müslüman Mezarlıkları Konseyi Başkanı Mustafa Ebu Zehra, İsrail Doğa İdaresine bağlı ekiplerin Bab el-Rahme mezarlığına girerek burada bulunan ağaçları kestiğini kaydetti.

FİLİSTİNLİ 2 GENÇ GÖZALTINA ALINDI

Ebu Zehra, Filistinli iki gencin ekipleri engellemeye çalıştığını ancak İsrail polisi tarafından darp edildikten sonra gözaltına alındıklarını belirtti.

 

 

Mezarlıkta 400 şehit mezarının bulunduğunu vurgulayan Zehra, bu kişilerin 1967 Arap-İsrail savaşında şehit düştüğünü ve buranın mezarlık olması kararının işgalden önce dönemin Filistinli belediyesi tarafından alındığını hatırlattı.

MESCİD-İ AKSA’YA ALMADILAR

Öte yandan İsrail polisi, öğle namazını kılmak üzere Mescid-i Aksa’ya gelen Filistin 1948 İslami Hareketi Başkan Yardımcısı Kemal el-Hatib’in, Harem-i Şerif’e girmesine izin vermedi.

“KAPILARDAKİ KONTROLLER VE GÜÇLERİ BİZİ KORKUTAMAZ”

Hatib, İsrail polisinin elinde resmi bir talimat bulunmamasına rağmen Mescid-i Aksa’ya girişini engellediğini belirterek, “İsrail rejimi, kutsallarımıza ve halkımıza yönelik düşmanca uygulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Mescid-i Aksa sadece bizimdir, kapılardaki kontroller ve güçleri bizi korkutamaz.” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.