Malezya Savunma Bakanı Hishammuddin Tun Hüseyin, Malezya Silahlı Kuvvetleri’nin (MAF) Kudüs konusunda görev almaya her zaman hazır olduğunu söyledi.

MALEZYA SİLAHLI KUVVETLERİ HER ZAMAN HAZIR

Bernama Haber Ajansı’na göre, partisinin grup toplantısında konuşan Hüseyin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının Müslümanlara yapılmış bir darbe olduğunu belirterek “Müslüman ülkeler olarak olası bir olumsuzluğa karşı her daim hazırlıklı olmalıyız. Üst düzey liderlerin harekete geçmesi ve önerge vermesi durumunda Malezya Silahlı Kuvvetleri Kudüs konusunda görev almaya her zaman hazır.” dedi.

 

 

ABD’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği önünde düzenlenen protestolardan övgüyle söz eden Hüseyin, Kudüs kararıyla bir kaos ortamının yaratılmaması temennisinde bulundu.

MALEZYADAN KUDÜS İÇİN GİRİŞİMDE VARDI…

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili olarak Malezya Başbakanı Necip Rezak, Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid Sibsi ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bu sabah telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı görüşmelerde, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişiminin, Ortadoğu’da barış sürecini sekteye uğratacağına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede barış ve istikrar için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasının şart olduğunu vurguladı.
İsrail’in 1980’de aldığı Kudüs’ü ilhak kararının uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler tarafından reddedilmiş olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslümanlar için de kutsal bir şehir olan Kudüs’ün İslam ülkeleri için son derece hassas bir mesele olduğuna işaret etti. Görüşmelerde, Kudüs’ün statüsünü değiştirmeye yönelik her teşebbüsün İslam dünyasından tepki göreceği, barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceği ifade edildi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüştüğü liderlere, Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da Olağanüstü İslam Zirvesi düzenleyeceğini de belirtti.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) dönem başkanı Malezya, Haremüşşerif yakınlarında başlatılan, yasadışı olarak nitelendirdiği hafriyat çalışmasını kınadı. Malezya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail, “işgal topraklarındaki dini, kültürel ve tarihi alanları ?kasten yok etmekle ve El Aksa Camii ne ?doğrudan saldırıyla ” suçlandı. Açıklamada, “Bu aşikar kışkırtma hareketini ve caminin mukaddesliğinin tamamen göz ardı edilmesini kınıyoruz” denildi. Bu çalışmaların barış çabalarına zarar vereceği de ifade edilerek uluslararası topluma, devletlerarası hukuku ihlal eden bu “yasadışı faaliyetlerin” durdurulması için derhal müdahale edilmesi çağrısında bulunuldu.

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, dün Filistin de ulusal birlik hükümeti kurulması için El Fetih ile anlaşan Hamas ın, ? Filistin in ulusal çıkarlarını temsil etmediğini savundu. Almanya nın Münih kentindeki güvenlik konferansına katılan Tzipi Livni, ılımlılar ve aşırılık yanlıları arasında ayrım yapılması gerektiğini belirterek, İsrail in varlığını hiçbir biçimde tartışma konusu yapmayacağını kaydetti. Livni, ? Hamas, Filistin halkının ulusal çıkarlarını temsil etmiyor. Filistinliler arasındaki ılımlılar bu çıkarları temsil ediyor. Hamas teröre(!) Filistin devletini kurmak için değil, bir başka devleti, İsrail i yıkmak için başvuruyor dedi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.