Batı Şeria’da, İsrailli bir komutan bir çatışmadan sonra pazardaki tezgahtan elma çaldığı anlara ait görüntünün ortaya çıkmasıyla görevden uzaklaştırıldı.

Batı Şeria’da bulunan Hebron kentinde, İsrailli bir komutanın Filistinliler ile yaşanan bir çatışmadan sonra pazarda bulunan bir tezgahtan elma çaldığı anlara ait görüntünün ortaya çıkmasından sonra yapılan soruşturmadan sorna elmayı çalan İsrailli komutan görevden uzaklaştırıldı.

 

 

TEZGAH SAHİPSİZDİ

Amerika’nın Kudüs’ü başkent olarak tanımasından sorna çıkan olayları bastırmak için görevlendirilen askeri bölüğün komutanı, pazarda buluna sahibinin terk ettiği tezgahtan, Filistinlilerin kendisini videoya aldığından habersiz üç elma alıp yanında bulunan iki arkadaşına verdi.

Videonun internet üzerinden yayınlanmasından hemen sonra İsrail ordusu, o görüntüler ile ilgili soruşturma başlattı. İsrail ordu sözcüsü, komutanın yaptığının kabul edilemez olduğunu, görevden uzaklaştırılan komutanın kısa süre içinde disiplin cezasına çarptırıacağını söyledi.

14 YAŞINDAKİ FİLİSTİNLİ ASLAN YÜREK İÇİN DÜNYA AYAKTA

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 yaşındaki bir çocuğu gözleri bağlı olarak gözaltına alan İsrail askerlerine sert tepki göstererek, “İsrail terör devletidir.” dedi.

AK Parti Sivas İl Başkanlığının 6. Olağan Kongresinde konuşan Erdoğan, 14 yaşındaki bir çocuğu gözaltına alınan ve gözleri bağlı olarak sorguya götüren işgalci İsrail askerlerine sert tepki gösterdi. “Bu İsrail terör devletidir, terör” diyen Erdoğan, “Kudüs bizim gözümüzün nurudur, Kudüs’ü çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. Kudüs’ü işgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin vicdanına da bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR, TERÖR”

1947-67 arasında Filistin küçülmeye başladı. 1967’de İsrail iyice büyüdü. Geliyoruz bugüne. Mevcut durum. Şu anda İsrail ne oldu, bugün ve Filistin ne oldu? Filistin mazlum, mağdur. İsrail tam bir işgal devleti. Dünyanın almış olduğu hiçbir kararı bugüne kadar bu İsrail tanımamıştır. İsrail terör devletidir, terör. 14 yaşındaki çocuğu, gözleri bağlı olarak bu teröristler bakın ne halde sürüklüyorlar.

“KUDÜS’Ü ÇOCUK KATİLİ BİR ÜLKENİN İNSAFINA TERK ETMEYECEĞİZ”

Kudüs, İstanbul’un kardeşi, Konya’nın, Sivas’ın, Diyarbakır’ın dostudur. Kudüs, bizim gözümüzün nurudur. Çocuk katili bir ülkenin insafına terk etmeyeceğiz. İşgal ve yağmadan başka hiçbir değeri olmayan bir devletin insafına da bırakmayacağız. Mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.

25 İSRAİL ASKERİ, 14 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU GÖZLERİ BAĞLI GÖTÜRMÜŞTÜ

Gazze, Batı Şeria, Kudüs, El-Halil ve pek çok bölgede protesto gösterileri düzenlenirken, yaşanan olaylara bir fotoğraf damgasını vurdu. İsrail’in tek bir fotoğrafla dünyaya rezil olduğu görselde, 25’e yakın İsrail askeri, gözaltına aldığı 14 yaşındaki Fevzi El-Junidi isimli Filistinli çocuğu gözleri bağlı bir halde götürüyor. Tüm İsrail askerlerinin panik ve teyakkuz halinde olduğu fotoğrafta, Filistinli çocuğun dik duruşu ise dikkatlerden kaçmadı.

İŞTE TRUMP IN KUDÜS ÇIKIŞINI DEVRE DIŞI BIRAKACAK 7 MADDE.

Trump’ın Kudüs kararı sonrası, İslam İşbirliği Teşkilatı çarşamba günü İstanbul’da olağanüstü toplanacak. Kararı devre dışı bırakabilecek adımlar arasında, bu 7 madde öne çıkıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak tanıyan skandal açıklaması sonrası İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Kudüs için atılabilecek adımlar bekleniyor.

Bu ortamda bir Mescid-i Aksa saldırısı sonrası kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), işgale karşı Müslümanlar için umut oldu.

İTT, ÇARŞAMBA GÜNÜ İSTANBUL’DA TOPLANACAK

Dünyanın her yanında Müslümanları sokağa döken hamle sonrası İİT, Kudüs için İstanbul’da çarşamba günü olağanüstü toplanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İİT Dönem Başkanı sıfatıyla Kudüs için diplomasi trafiği başlattı. Toplantıda Kudüs’ün işgaline karşı mali, diplomatik ve politik ‘çok yönlü destek’ istenecek.

İİT ZİRVESİNDEN BEKLENTİLER ARTTI

Birleşmiş Milletler’den sonra en çok üyeye sahip ve uluslararası arenada temsil gücü hayli yüksek olan örgütün kutlu mabed Kudüs’e sahip çıkarak sert kararlar alması bekleniyor.

Ancak Arap dünyasında ABD-İsrail ekseni etkisiyle yaşanan kırılmaların İİT’ye nasıl yansıyacağı merakla bekleniyor. ABD’nin son adımına sadece İslam dünyası değil, Hristiyanların ve Yahudi grupların bir kısmı da karşı çıkıyor.

Toplantıdan sert bir kınama mesajının yanısıra bu kışkırtıcı adımı devredışı bırakacak önlem mahiyetinde kararlar çıkması beklentileri artmış durumda.

İŞTE KARARI DEVRE DIŞI BIRAKABİLECEK 7 ADIM

Kudüs için atılabilecek adımlar arasında şu maddeler öne çıkıyor;

* Birkaç ülkenin görevlendirildiği bir ‘Kudüs görev grubu’ oluşturulmalı.

* İİT’nin ‘oldu-bittileri tanımayacağız’ mesajı dünya kamuoyuna net olarak iletilmeli.

* Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ülkelerle ilişkilerin gözden geçirileceği duyurulmalı ve karşı lobi faaliyetleri başlamalı.

* İİT üyesi ülkelerin ABD’deki büyükelçileri başkentlere aynı anda geri çağrılmalı.

* İsrail’e yönelik sert ortak yaptırım kararları devreye sokulmalı.

* Süreç için doğacak maddi ihtiyaçlar İİT üyesi ülkeler tarafından sağlanmalI

* Barış sürecini yürüten ABD dahil 4 ülkenin üstlendiği misyonun sonuçlanmasını müteakip bir diplomatik misyon kurularak süreç takip edilmeli.

KOLAY DEĞİL AMA O FORMÜL BULUNMALI

ABD’ye karşı bu şiddette atılacak hamlelerin hayata geçmesi, İİT’nin bölünmüşlüğü düşünülünce hayli zor görülüyor. Konuyu medyaya bile taşımayan Suudi Arabistan ve Mısır gibi İİT’nin güçlü üyelerinin sergileyecekleri tavır, bu anlamda önem taşıyor.

Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Prof. Dr. Mehmet Akif Okur, şunları söylüyor:

”Mücadelenin başarıya ulaşabilmesi için herkesin elini taşın altına koyması ve Filistin’in elinin güçlendirilmesi lazım. Filistin’in bu süreçte ciddi oranda mali, diplomatik ve politik desteğe ihtiyaç var. İİT’nin Kudüs toplantısından da bu desteğin çıkması gerekiyor. Bu desteğin derecesini İİT üyesi güçlü ülkelerin tavrı belirleyecek. Bu güçlü tepkiyi ortaya koymak kolay değil. Caydırıcı formüller bulunur. Ancak bunun için gereken enerji var mı? Bu yüzden kolay olmayacak. İslam İşbirliği Teşkilatı’nı var eden refleksler hep Kudüs meselesiyle var olmuştur. Eğer bu örgüt yeniden bir refleks geliştirecekse bu da ancak Kudüs vesilesiyle olabilir. Bu açıdan da bu toplantı çok önemli.”(Kaynak: Yeni Şafak)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.