İsrail Sokakları Karıştı! Binlerce İsrailli, Yolsuzlukları Protesto Etmek İçin Gösteri Düzenledi.
İsrail Başbakanı Netanyahu’nun rüşvet aldığının ortaya çıkmasının ardından binlerce İsrailli, Tel Aviv sokaklarında protesto gösterisi düzenleyerek hükümeti istifaya çağırdı.

İsrail’in başkenti Tel Aviv sokakları akşam saatlerinde karıştı. Binlerce İsrailli ellerinde hükümet karşıtı pankartlar taşıyarak, Tel Aviv’de protesto gösterisi düzenledi.

NETANYAHU VE HÜKÜMETİN İSTİFASINI İSTEDİLER

Hükümet içindeki yolsuzluk ve rüşvet çarkını protesto eden göstericiler, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun istifasını istedi.

Polis, zaman zaman protestocularla karşı karşıya gelse de, kalabalık gruplara sert müdahaleler edilmediği bildirildi.

NETANYAHU 6. KEZ SORGULANMIŞTI

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, iş adamlarından rüşvet ve pahalı hediyeler aldığı gerekçesiyle resmi konutunda iki hafta önce 6. kez sorguya alınmıştı.

POLİS, NETANYAHU’NUN KONUTUNDA ARAMA YAPMIŞTI

İsrail polisi de, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun konutunda yolsuzluk iddialarıyla ilgili arama yapmıştı.

İŞ ADAMINA VİZE İÇİN YARDIM ETTİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Polis Netanyahu’nun, Arnon Milchan’ın da aralarında bulunduğu birçok iş adamından pahalı purolar, şampanya ve mücevher dahil olmak üzere rüşvet almasından şüpheleniyor. Ayrıca Netanyahu’nun iş adamı Milchan’a ABD vizesi almasına da yardım ettiği iddia edildi.

EŞİNİN DE HEDİYE ALDIĞI İDDİA EDİLİYOR

General Koresh Barnour’un Milchan başkanlığında yürütülen soruşturmada, Avustralyalı milyarder James Packer’ın, Netanyahu’ya sunduğu iddia edilen hediyelerin yanı sıra Netanyahu’nun eşi Sara’ya da verildiği iddia edilen hediyeler de iddialar arasında yer alıyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “Etnik Temizlik” İddiası
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Yahudi yerleşim birimlerinin durdurulması talebinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından “Filistinlilerin etnik temizlik istemeleri” şeklinde değerlendirilmesine tepki gösterdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Yahudi yerleşim birimlerinin durdurulması talebinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından “Filistinlilerin etnik temizlik istemeleri” şeklinde değerlendirilmesine tepki gösterdi.

Filistin’in Sesi Radyosu’na açıklamalarda bulunan Ureykat, “Netanyahu yaptığı ahlaksız ve skandal açıklamalarla tüm kırmızı çizgileri aştı.” dedi.

Netanyahu’nun, Yahudi yerleşimcilerle “dedelerinin topraklarında yaşayan, Filistin’in gerçek sakinlerini” bir tuttuğunu söyleyen Ureykat, bunun kabul edilemez olduğunu ve kınanması gerektiğini belirtti.

Filistin topraklarında sistematik bir şekilde devam eden Yahudi yerleşim birimi politikaları sebebiyle Netanyahu ve hükümeti hakkında gerçek bir soruşturma yapılması için uluslararası topluma çağrıda bulunan Ureykat, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’den (BMGK) Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin bir karar çıkması gerektiğini vurguladı.

Netanyahu’nun sözleri

İsrail Başbakanı Netanyahu, Başbakanlık ofisinden paylaşılan bir videoda, yeni Yahudi yerleşim birimlerinin, Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinin önünde engel teşkil etmediğini söylemişti.

İsrail’deki çoğulculuğun ülkenin barış süreci için hazır ve açık olduğunu ifade ettiğini dile getiren Netanyahu, Filistinli liderlerin, “Filistin devleti için Yahudilerin olmamasını” ön şart olarak sunduğunu savunmuştu.

Söz konusu videoda Netanyahu, Filistinlileri suçlayarak, “Etnik temizlik isteyen toplumlar barış için çalışmaz.” ifadesini kullanmıştı.

Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinde 600 binden fazla İsraillinin yaşadığı ifade ediliyor. İsrail resmi kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, İsrail’de bulunan 1 milyon 400 bin Filistinli, nüfusun yüzde 20’sini oluşturuyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.