PKK bitme noktasına geldi
Güvenlik güçlerinin yaz kış demeden sürdürdüğü operasyonlar sonuç verdi. Terör örgütü PKK yurt içinde bitme noktasına geldi.

Türkiye’nin terörle mücadelede strateji değiştirerek savunmadan taarruza geçmesiyle beraber son dönemde peş peşe gerçekleştirilen operasyonlarla PKK terör örgütü yurt içinde bitme noktasına geldi.

 

 

İHA VE SİHA’LARIN ETKİSİ

Yerli üretim İHA ve SİHA’larında devreye girmesiyle beraber nokta atış operasyonlar gerçekleştiren güvenlik güçleri terör örgütüne darbe üstüne darbe vuruyor.

Özellikle PKK’nın kış üstlenmesine izin vermeyen güvenlik güçleri PKK’nın sözde üst düzey isimlerine operasyonlar düzenleyerek örgütü hareket edemez hale getirdi. Şehir savaşı hayali çöken PKK’ya Türkiye’den katılım son bir yılda yüzde 89 azaldı.

 

 

ANKARA’da Jandarma Genel Komutanlığı’nda Asayiş ve Terörle Mücadele Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım’da “Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. PKK terör örgütünün bir daha belini doğrultmasına imkan yoktur. Artık terör örgütünün yurt içindeki faaliyetlerinin sonlandırılmasına çok az bir şey kalmıştır” dedi.

GÖZLER ORTAK KANDİL OPERASYONUNDA

Yurtiçinde bitme noktasına gelen PKK’ya karşı sınır ötesi operasyon da an meselesi. Tüm gözler Türkiye ve İran’ın Kandil’e düzenlemeyi planladığı ortak operasyonda

 

 

‘Üç göz’ ilk kez aynı anda açıldı! PKK şokta
Ankara-Bağdat-Tahran hattında ilk istihbarat paylaşımı PKK’ya yönelik Asos operasyonunda gerçekleşti.

IKBY’nin bağımsızlık referandumu kararının ardından birlikte hareket eden Türkiye, İran ve Irak’ın Asos harekâtında PKK’ya karşı ilk kez işbirliği yaptığı öğrenildi. Üç ayaklı istihbarat paylaşımı sayesinde örgüte ağır zaiyat verildi.

 

 

PKK’ya yurt içinde etkili operasyonlar düzenleyen Türkiye, örgütün Irak’taki varlığını da ortadan kaldırmaya yönelik hamleler yapıyor. Sınır ötesi operasyonlarda Türkiye’nin Irak ve İran’la üçlü istihbarat paylaşımlarının öne çıktığı belirtiliyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararı sonrası ortak hareket eden üç başkent, PKK terörünün sona erdirilmesi için de ilk kez işbirliğine gitti.

80’DEN FAZLA TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

 

 

İstihbarat işbirliğiyle Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yapılan operasyonlardan önemli sonuçlar alındı. Son olarak Asos Dağı’na yapılan operasyonda bu istihbarat işbirliğinin önemli etkisi olduğu ifade edildi. Operasyonlarda Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş uçakları, Asos bölgesinde terör örgütüne ait 41 hedefi tahrip etti, 80’den fazla terörist öldürüldü. KARAR’a konuşan Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, operasyonun kabiliyet gösterisi olduğunu vurguladı. Ağar, bu operasyonda sadece F16’ların değil, takip uçakları, İHA ve SİHA’ların kullanıldığını belirterek “Sınırın 180 kilometre ilerisinde bunu yaparken aşağıdaki hedeflerin vurulması için koordinata ve analize ihtiyaç var. Bu nereden geldi? Irak ve İran’la Türkiye arasında bir istihbarat işbirliği var. Böyle bir fotoğraf var. Bunun ürettitği bir etki var” dedi.

 

 

OPERASYON PKK’YA BİR MESAJ

Bu operasyonların PKK’nın özellikle tartışmalı bölgelerdeki etkisine yönelik kuvvetli bir mesaj olduğunun altını çizen Ağar “PKK’nın orada tutmaya çalıştığı tabanla ilgili çok ciddi mesaj var. Türkiye terörle mücadele ederken aynı zamanda Irak’taki KDP ve KYB’ye dolaylı yoldan destek veriyor. Çünkü Suriye’de PKK’nın güç merkezine dönüşmesi nedeniyle KDP ve KYB taban kaybediyordu. Oysa Irak’taki tartışmalı bölgelerde yapılan operasyonlar PKK’nın toplumsal taban kaybetmesini sağlıyor. Çünkü ordaki toplumsal taban için TSK operasyonları caydırıcı etki oluşturuyor” diye konuştu.

 

 

Üç ayaklı istihbarat paylaşımının bir ilk olduğunu kaydeden Ağar, PKK hedeflerinin yerlerini belirleme ve koordinatlarını işaretleme konusundaki işbirliğinin önümüzdeki dönemde daha da büyümesinin beklendiğini ifade etti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.