II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Alman parlamentosuna giren ilk ırkçı parti olan Almanya için Alternatif (AfD), bugün Hannover kentinde kongre düzenliyor.

516 Neo-Nazi’nin buluşacağı kongre öncesinde protestocular ve polis arasında sert çatışmalar yaşandı.

Polis Cumartesi sabahı birçok yolu kapatan göstericilere karşı tazyikli su kullandı, göstericiler şemsiyelerle korunmaya çalıştı.

Alman medyası, Hannover’da yüksek gerilimin sürdüğünü bildiriyor.

 

 

Eylül ayındaki seçimlerde yüzde 12,6 oy oranına ulaşan göçmen ve İslam karşıtı AfD, federal parlamentoda 94 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Seçimden hemen sonra ırkçı parti içinde başlayan kavgada son sözler bugünkü kongrede söylenmiş olacak.

Henüz koalisyon kuramayan ülkede Başbakan Angela Merkel’in Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile seçimden ağır yenilgiyle ayrılan Sosyal Demokrat Parti (SPD) büyük koalisyon için görüşmelere başladıklarını dün açıklamıştı.

 

 

25 Eylül’deki seçimlerde CDU/CSU yüzde 32,9, SPD yüzde 20,5, AfD yüzde 12,6, FDP yüzde 10,7, Sol Parti yüzde 9,2, Yeşiller yüzde 8,9 oranında oy almıştı. Sandıktan çıkan en büyük sürpriz, ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin parlamentoya girmesi oldu. Ülkede ilk kez faşist bir parti II. Dünya Savaşı’ndan bu yana parlamentoda yer alıyor.

ORDU SOKAKTA
Çıkan olaylar karşısında Alman polisinin yetersiz kalması nedeniyle Alman Özel Kuvvetleri de harekete geçti.

Göstericilere müdahele etmeye başlayan Özel Kuvvetler, çok sayıda göstericiyi sert bir şekilde gözaltına aldı.

ARTIK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOK
Güvenlik güçleri, olayların görüntülenmemesi için gazetecileri de tehdit ediyor. Ülkede yayın yapan Bild gazetesinin muhabiri, polisin kendisine “Şimdiden sonra basın özgürlüğü yok” dediğini aktardı.

 

 

DAHA ÖNCEDE BUNA BENZER OLAYLAR OLMUŞTU…

Avrupa Merkez Bankası’nın yaklaşık 1,3 milyar euro harcadığı Frankfurt’taki yeni genel merkezinin resmi açılışı bugün gerçekleştiriliyor. AMB’nin kemer sıkma politikalarını ve yeni banka binasının yüksek maliyetini protesto etmesi beklenen kapitalizm karşıtı “Blockupy” hareketi, bugün sabah saatlerinde başlayan eylemlerine devam etti. Eylemler sırasında 7 polis aracının ateşe verildiği, 88 polis memurunun ise yaralandığı bildirildi.
Frankfurt şehir merkezinde geniş önlemler alan polisle göstericiler arasında yer yer çatışmalar yaşandı. Göstericiler sabah saatlerinde bazı önemli kavşakları ulaşıma kapatırken, polis araçları, çöp konteynırları ve otomobilleri ateşe vermişti. Çevredeki bazı binaların camlarını kıran protestocular sokaklarda bulunan kaldırım taşlarını sökerek yola attı, polis ise taşları tek tek topladı. Eylemciler, protestolar sırasında çeşitli tiyatro gösterileri de yapmayı ihmal etmedi.
Eylemciler saat 14.00 sıralarında yürüyüş için Römer meydanında bir araya geldi. Öte yandan Frankfurt’taki dükkanların camlarında yazan “Bugün kapalıyız” ibaresi dikkat çekti.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.