ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmede verdiği, “YPG’ye silah yardımı kesilecek” sözünden 3 gün sonra, Suriye’nin kuzeyine doğru giden, yeni yardım konvoyları olduğu iddia edilen TIR görüntüleri yayınlandı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), dün saat 14.00 sularında Irak sınırından Suriye’nin kuzeyine Humvee araçlarla dolu yaklaşık 100 TIR gönderdi. TIR’ların ana omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) teslim edildiği iddia ediliyor.

 

 

ABD: YPG’YE YARDIMI GÖZDEN GEÇIRIYORUZ

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’ye silah desteğinin duracağını açıkça belirtmemekle birlikte, örgüte verilen desteğin “yeniden değerlendirme sürecinde” olduğunu duyurdu.

PENTAGON: İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon açıklamasında “Kürt partnerlerimize DEAŞ’ın yenilmesi için sağladığımız destek ve askeri ihtiyaçlar konusundaki düzenlemeleri, istikrar ve örgütün geri dönmesini önleme çabaları doğrultusunda yeniden gözden geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

NE SÖZ VERMİŞLERDİ ?

ABD Başkanı Donald Trump, dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, “Suriye’de PYD/YPG’ye bundan sonra silah verilmeyeceği, bu konuda generallere ve ulusal güvenlik danışmanına talimat verdiğini” söyledi.

Rusya’nın Soçi kentinde Rusya ve İran’la birlikte Suriye’nin geleceğinin konuşulduğu üçlü zirveye katılan Erdoğan dün de ABD Başkanı ile telefonda bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede ikili ilişkiler, Soçi zirvesi, Suriye krizi ve bölgesel sorunlar ele alındı.
Daha sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin açıklama yaptı. Türkiye’nin, ABD ile ilişkilerini olumsuz etkileyen konuların başında FETÖ ve YPG’ye silah verilmesi olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, özetle şunları söyledi:

RAHATSIZLIK BİR KEZ DAHA İLETİLDİ

“Biz nasıl Soçi’de YPG’nin Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasına karşı çıktıysak ki İran da bu konuda karşı çıkmıştır. YPG’nin böyle bir oluşumda yer almaması gerektiğini çok net bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımız, Trump’a da iletmişlerdir. Bizim ABD ile ilişkilerimizi olumsuz anlamda en çok etkileyen konulardan biri ise FETÖ ve diğer konuların yanında, ABD’nin YPG’ye vermiş olduğu silahlardır. Cumhurbaşkanımız bu rahatsızlığını bir kez daha Sayın Trump’a iletmiştir. Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdi ve bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini, esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir.

Trump, kapatmadan önce de bu sözünü teyit etmiştir. Generallere, Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn’a talimat verdiğini, bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini Cumhurbaşkanımıza net ifadelerle söylemiştir. Sayın Erdoğan ve Sayın Trump arasında yakın dostluk var. Sık sık telefonda görüşüyorlar. ABD ile vize sorununun kaldırılması konusundaki düşüncemizi Cumhurbaşkanımız Trump’a iletmiştir. Böyle gereksiz bir problemin olmaması gerektiğini tekrar vurguladık.”

PYD BU SİLAHLAR VE ARAÇLARLA NE YAPIYOR ?

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.