İsveç’te göçmen karşıtı politikaları savunmasıyla bilinen İsveçli Demokratlar Partisi (SD) Milletvekili Martin Strid, Müslümanlar için “Yüzde 100 insan değil.’ diyerek hakaret etti.

İsveç devlet televizyonu SVT’de yayınlanan ”Forum” adlı programda konuşan Strid, Müslümanlara yönelik çirkin ifadeler kullandı. Martin Strid, “Müslümanlar yüzde 100 insan değil.” diyerek, İslam’ı öğrendikçe dehşete kapıldığını söyledi.

Müslüman karşıtı ifadelere tepkiler

Bu arada, Strid’in Müslümanlara yönelik hakaret içeren sözleri büyük tepkiyle karşılandı. Ana muhalefet sağ Liberal Moderat Parti Genel Başkanı Jan Björklund, Martin Strid’in Müslümanlar hakkındaki ifadelerine sert tepki gösterirken, ”SD’den saf ırkçılık.” değerlendirmesinde bulundu. Liberal Merkez Parti Genel Başkanı Annie Lööf da “SD ‘ırkçılığa’ kapı açtı. Acaba bu konuda SD lideri Jimmie Akesson’un görüşleri ne?” dedi.

 

 

İsveç Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt da Martin Strid’in konuşmasının “saf bir ırkçılık” örneği olduğunu dile getirdi. Öte yandan Norrköping kentinde yaşayan Müslümanlar, Strid hakkında “halklar arasında nefret ve kin yaymak” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

AYNI %100 İNSAN OLMAYAN YARATIK BUNU DA YAPMIŞTI.

İsveç’te Çocuk Kitabına ‘İslamofobi’ Suçlaması

İsveç diline çevrilen “Mustafa’nın Büfesi” (Mustafas Kiosk) hikâye kitabına ülkede yaşayan Müslümanlar tepki gösterdi. Kitabın, Müslümanları aşağılayan ırkçı ifadeler ve karikatür kullandığı gerekçesiyle eleştirilmesi üzerine yayınevi sahibi özür diledi.

İsveç’te çocuklar için hazırlanan bir hikaye kitabı, İslam karşıtı olduğu gerekçesiyle tartışmaya yol açtı. Müslümanları aşağılayan ırkçı ifadeler ve karikatürler kullanılması üzerine ülkedeki Müslüman gruplar ayağa kalktı. Tepkiler üzerine yayınevi sahibi özür diledi.

Danimarkalı Jakob Martin Strid’in 2002’de ilk baskısı yapılan “Mustafa’nın Büfesi” (Mustafas Kiosk) adlı hikâye kitabı İsveç diline çevrilerek yayınlandı. Kitabın kapağında büfe sahibi Mustafa, çok çirkin bir yüz ifadesi, kafasında büyük bir sarık ve masasının üzerinde kılıç ile tasvir ediliyor. Büfede şeker, çikolata satan Mustafa, çocukları kılıç ile karşılıyor ve onlara insanların kafasını nasıl uçurduğunu anlatıyor.

Kitaptaki tasvir ve ifadelere tepki gösteren İsveçli Müslümanlar, tepkilerini sosyal paylaşım siteleri üzerinden yayınevine ve yazara iletti. Kitapla İsveçli küçük çocuklara Müslümanlarla ilgili ırkçılık duyguları aşılandığı, çocukların, kitaptaki maceraları gerçek olarak düşünebilecekleri ve İslamofobi ile büyümelerine neden olunabileceği vurgulandı.

İSVEÇ İDARECİLER HER ZAMAN İSLAM DÜŞMANIYDI ZATEN !

İsveç‘in Göteborg kentinde mescit olarak da hizmet veren bir İslam kültür derneği kundaklandı.

Yerel polis, Kungalv İslam Kültür Derneği’nin yerel saatle gece 02.00 civarında kundaklandığı, çıkan yangının itfaiye ekiplerince söndürüldüğünü ancak binada büyük çapta maddi hasar meydana geldiğini açıkladı. Dernek binasını daha önce Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) lokal olarak kullandığı belirtildi. UETD Göteborg Şubesi Başkanı Harun Uzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, binanın 2 ay öncesine kadar kendileri tarafından kullanıldığını, daha sonra binayı derneğe devrettiklerini bildirdi.

Uzel, “Bize gelen tehditler ve lokale yapılan fiziki saldırılardan sonra biz lokali Kungalv İslam Kültür Derneğine bırakarak başka yere taşındık. Fakat birileri hala lokali bizde sanarak saldırılarına devam ediyor.” dedi.

Kaynak: AA

DAHA ÖNCEDE MÜSLÜMANLARA YÖNELİK SALDIRILARINI BÖYLE GÖSTERİŞLERDİ

Geçtiğimiz aylarda müslümanların büyük tepkisini çeken Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatür ve figürlere izin verilen İsveç’te, Hz. İsa’ya hakaret içeren karikatür sansürledi. İsveç’te Linköping Belediyesi, ACK Kültür Derneği tarafından 21 Mart etkinlikleri için yapılan karikatürlü Hz. İsa afişini sansürleyerek, kullanılmasını engelledi.
Sansürlemeye ilişkin belediye yetkililerinden yapılan açıklamada, Hz. İsa’ya hakaret içeren karikatürün afişe edilmesi ve bu afişin yayımlanması ya da kullanılmasının Hıristiyan alemini incitebileceği nedeniyle kullanılmasının uygun görülmediği ifade edildi. Hz. Muhammed karikatürüne gösterilen tepkileri hatırlatan belediye yetkilileri, “Böylesi bir reaksiyonun Hıristiyan aleminden gelmesini istemiyoruz” dedi. Linköping Belediyesi’nin tavrını sansür olarak nitelendiren ACK Kültür Derneği yetkileri ise, belediyenin ifade özgürlüğünü engellediğini savundu.

Öte yandan İsveç’te bulunan ırkçı ve İslam karşıtı grupların yabancılara, özellikle de Müslümanlar’a yönelik saldırıları değişik biçimlerde sürüyor. Göteborg şehrinde cami yapılacak arsaya, İslam karşıtı gruplar tarafından 2 adet domuz kafası atıldı. Cami inşa edecek İsveç Müslümanlar Vakfı’nın Başkan Yardımcısı Baschar Ghanoum, bu saldırının Müslümanlar’ı ve İslam’ı aşağılamak amacıyla yapıldığını söyledi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.