Ölümleri şüpheli bulunan 5 mühendisten biri olan Hüseyin Başbilen dosyasında o dönem görev alan 4 kişinin FETÖ’cü olduğu tespit edildi. Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun’un haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümleriyle ilgili soruşturmada 4 kişinin FETÖ’yle bağlantısı tespit edildi. Savcılık, bu isimlere örgütün nasıl bir talimat verdiğini araştırıyor.

 

 

4 Ağustos 2006’da aracının içerisinde boğazı ve bilekleri kesik bir şekilde ölü bulunan Hüseyin Başbilen’in ailesi darbe girişiminin ardından savcılığa soruşturmanın yeniden yapılması için başvurmuştu. Savcı Hamza Yokuş, ASELSAN’da çalışan 5 mühendisin 2006-2013 arasında şüpheli ölümleriyle ilgili dönemin soruşturmada görev alan isimleri mercek altına aldı. Savcı Yokuş, Başbilen’in ölümüyle ilgili o dönem soruşturmada görev alan olay yeri ekibi, adli tıp uzmanları, bilirkişiler ve polislerin FETÖ’yle bağlantısını tek tek araştırdı. Bu kapsamda sadece Hüseyin Başbilen dosyasında o dönem görev alan 4 kişinin FETÖ’yle bağlantısı tespit edildi.

 

 

Bunun üzerine savcılık, 4 ismin örgütten nasıl bir talimat aldığını araştırıyor. FETÖ’yle bağlantısı tespit edilen isimlerden birisinin Başbilen’in intihar mektubunu kendi el yazısıyla yazıp yazmadığını inceleyen kriminal polisin olduğu belirtildi. Ayrıca, bu isimlerin 15 Temmuz’un ardından ihraç edildiği öğrenildi. Savcılık, Başbilen’in ölümünün ardından yapılan soruşturma dosyasını inceledi. Soruşturma dosyasına Başbilen’in benzin aldığı istasyondaki kameralarının görüntülerinin girmemesi dikkat çekiyor. Ayrıca, Başbilen’e ait olan flaş belleğin de Jandarma’da kaybolması ayrı bir şüphe olarak değerlendiriliyor.

 

 

SAVCIDAN BYLOCK ÇIKTI

Öte yandan, ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümleriyle ilgili soruşturmayı 2011 yılında eski savcı Murat Demir yürütüyordu. 15 Temmuz sonrası meslekten ihraç edilen Demir’in ByLock’u kullandığı tespit edildi.

 

 

9 Ekim 2007’de askerliğini yaptığı sırada intihar ettiği iddia edilen ASELSAN’da mühendisi olarak görev yapan Burhanettin Volkan’ın babası Mahmut Volkan’ın savcılığa bir dilekçe verdiği ve oğlunun ölümünün yeniden araştırılmasını talep ettiği bildirildi.

SIR ÖLÜMLER – Art arda intihar ettikleri iddia edilen ASELSAN mühendisleri 4G projeleri, millî uzun menzilli füze ve tank projelerinde çalışıyordu.

 

 

Aselsan’da yine esrarengiz ölüm
ASELSAN’da görev yapan 3 mühendisin şüpheli ölümleriyle ilgili tartışmalar sürerken, bugün ASELSAN’da çalışan bir mühendis daha hayatını kaybetti. 28 yaşındaki ölçüm ve kalibrasyon mühendisi Erdem Uğur evinde, yatağının içinde ölü bulundu. Yatağın yanında bulunan 12 kilogramlık mutfak tüpünden, yorganın içine hortum aracılığıyla gaz verildiği anlaşıldı. İlk tespitlere göre olayın intihar olduğu değerlendirilirken, genç mühendisin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.

 

 

Milliyet’in aldığı bilgilere göre, ASELSAN’da mühendis olarak çalışan 28 yaşındaki Erdem Uğur’un iki gündür işe gitmemesi üzerine arkadaşları durumdan şüphelendi. Uğur’un Cebeci’deki evine giden arkadaşları kapının açılmaması üzerine durumu polise bildirdi. Çilingir yardımıyla eve giren polis ekipleri genç mühendisin yatak odasında yatağın içinde cansız bedeni ile karşılaştı. Ankara Emniyeti, Uğur’un ölü olarak bulunması üzerine alarma geçerken, Cinayet Büro ve Olay Yeri İnceleme ekipleri evde kapsamlı incelemelerde bulundu. Polis ekipleri daha sonra Uğur’un hayatını kaybettiğine ilişkin yakınlarına bilgi verdi. Uğur’un cesedi, olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

 

 

TÜP, HORTUM VE NOT

Uğur’un cesedinin bulunduğu yatağın yanında 12 kilogramlık mutfak tüpü bulundu. Mutfak tüpünden yorganın altına hortum aracılığıyla gaz verildiği ve hortumun da Uğur’un yüzüne çok yakın olduğu öğrenildi. Yatak odasında ayrıca “Dikkat gaz açık” şeklinde bir not da bulundu. Söz konusu notun Uğur tarafından mı yazıldığının belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Mutfak tüpünün içindeki gazın boşalarak bittiği anlaşıldı. Yatak odasında ve evin içinde yoğun şekilde gaz olduğu belirlendi. Polis ekipleri kapı ve pencereleri açarak evin içindeki havayı temizledikten sonra gerekli incelemeleri yaptı.

 

 

İNTİHAR KUŞKUSU

Polis kaynaklarından alınan bilgiye göre, evde yapılan ilk incelemede şüpheli herhangi bir duruma rastlanılmadığı öğrenildi. Uğur’un cesedinde herhangi bir darp ya da yara izine rastlanmadığı, evin içinde de herhangi bir şüpheli duruma rastalanmadığı kaydedildi. Genç mühendisin ölümününün intihar olduğu değerlendirilirken, polisin ve savcılığın olayla ilgili soruşturmasını sürdürdüğü belirtildi. Bu kapsamda Uğur’un çalıştığı projeler üzerinde çalışma başlatıldığı kaydedildi.

 

 

BİR YIL ÖNCE İŞE BAŞLAMIŞ

ASELSAN’dan, Uğur’un ölümüyle ilgili yapılan açıklamada ise “Değerli çalışanımız Erdem Uğur 15.01.2015 tarihinde evinde ölü bulunmuştur. 12.02.2014 tarihinden beri ASELSAN’da Ölçüm ve Kalibrasyon Mühendisi olarak görev yapan değerli çalışanımızın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Erdem Uğur’u rahmetle anıyor, ailesinin kederini ASELSAN Ailesi olarak bizler de paylaşıyoruz” denildi.

 

 

5 MÜHENDİS DAHA ÖLMÜŞTÜ
Türkiye, geçtiğimiz yıllarda garklı zamanlarda ASELSAN’da görevli mühendislerin ölümleriyle sarsılmıştı. ASELSAN mühendisi
Hüseyin Başbilen 7 Ağustos 2006’da aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde ölü olarak bulunmuştu. Başbilen’in ölümüyle ilgili soruşturmada görev yapah iki jandarma görevlisi, Başbilen’in yazdığı intihar mektubunun bulunduğu flash belleği kaybederek görevi ihmal suçundan 2’şer ay 15’er ün hapse mahkum edilmiş ve haklarındaki hükmün geri bırakılmıştı.

 

 

17 Ocak 2007’de de yine ASELSAN’da görevli mühendis Halim Ünal, kafasından tek kurşunla vurulmuş halde ölü bulunmuştu. Ünal’ın ölümünden 9 gün sonra 26 Ocak 2007’de ise bir başka ASELSAN mühendisi Evrim Yançeken, oturduğu binanın altıncı katından düşerek hayatını kaybetmişti. ODTÜ mühendisi olan üç mühendisin ASELSAN’da önemli askeri projelerde çalıştıkları ve bu nedenle öldürüldükleri öne sürülmüştü. Ancak soruşturmalar “intihar” olarak kayıtlara sonuçlanmıştı. Üç mühendisin ölümünün ardından bu kez de 9 Ekim 2007’de ASELSAN’da yazılım mahindisi olarak görev yapan Burhanettin Volkan, askerliğini yaptığı sırada nöbet esnasında silahıyla intihar etmişti. Psikolojik tedavi gördüğü belirtilen Volkan, vatani görevini yaparken evlenmişti. 26 Ocak 2013’te ise ASELSAN’da mikroelektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerde çalışan Hakan Öksüz trafik kazasında yaşamını yitirmişti. Öksüz’ün kullandığı aracın kontrolden çıkarak şehir merkezi sapağında bariyerlere çarptığı ve daha sonra takla atmıştı. Öksüz’ün üzerinden kimlik ve cüzdan çıkmaması akıllarda soru işaretleri bırakmıştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.